Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Złożenie wniosku nie oznacza jeszcze upadłości

29 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Łukasz Sitek

Droga do tego, aby firma przestała istnieć, jest długa. Postępowanie trwa co najmniej kilka miesięcy. Aby się jednak rozpoczęło, trzeba przygotować pismo, które je zainicjuje

Sąd nie ogłasza bowiem upadłości z urzędu. Jeśli zatem wierzyciele nawet zawiadomią sąd o niewypłacalności dłużnika, nie daje to podstaw do ogłoszenia upadłości. Konieczne jest jeszcze dopełnienie formalności, czyli złożenie odpowiedniego wniosku i załączników (gdy są wymagane przez przepisy). Przy czym mogą z nim wystąpić zarówno wierzyciele, jak i sam dłużnik.

Wniosek o ogłoszenie upadłości powinien zawierać elementy wymienione w art. 22 prawa upadłościowego i naprawczego. Przepis ten wskazuje oprócz imienia i nazwiska dłużnika, jego nazwy albo firmy  również miejsce zamieszkania albo siedzibę oraz oznaczenie miejsca, w którym znajduje się przedsiębiorstwo lub inny majątek dłużnika.

Zadbaj o uprawdopodobnienie

W piśmie trzeba też wskazać okoliczności, które uzasadniają wniosek, i ich uprawdopodobnienie. Gdy dłużnikiem jest przedsiębiorca wpisany do ewidencji działalności gospodarczej, trzeba dołączyć zaświadczenie albo oświadczenie o wpisie.

Gdy wniosek składa wierzyciel, powinien dodatkowo podać swoje dane (czyli imię, nazwisko lub nazwę), adres zamieszkania lub siedziby, informacje dotyczące swojej wierzytelności wobec dłużnika i okoliczności, które ją uprawdopodobniają. We wniosku powinien też zamieścić informację, czy wnosi o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu (a jeśli tak, to zamieścić wstępne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9118

Wydanie: 9118

Spis treści
Zamów abonament