Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef nie tak swobodny w określaniu warunków zatrudnienia

23 kwietnia 2014 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

UMOWY | Firmie nie wolno w angażach pogarszać sytuacji etatowców w stosunku do ich uprawnień wynikających z prawa pracy.

Ryszard Sadlik

Niedopuszczalne jest więc wprowadzanie do umów o pracę dodatkowych postanowień z rozwiązaniami mniej korzystnymi dla podwładnych od tego, co gwarantują przepisy.

Zakaz ten określa wprost art. 18 § 1 k.p. W myśl niego postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których mocy powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla etatowca niż przepisy prawa pracy. Przy czym, w razie użycia w umowach postanowień gorszych dla pracownika niż przepisy prawa pracy, stają się one nieważne i zamiast nich stosuje się odpowiednie regulacje prawa pracy (§ 2). To jeden z podstawowych przepisów prawa pracy wyrażający jego funkcję ochronną. Polega na gwarantowaniu praw i interesów podwładnych określonych w prawie.

Dlatego zanim pracodawcy zastosują dodatkowe klauzule umowne, powinni sprawdzić, czy nie są one mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy. Przy czym pod pojęciem przepisów prawa pracy należy rozumieć zarówno ustawy i rozporządzenia, jak i normy układów zbiorowych pracy, innych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9821

Wydanie: 9821

Spis treści
Zamów abonament