Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zanim popłynie prąd

23 kwietnia 2014 | Rzecz o prawie | Tomasz Janik
źródło: materiały prasowe

Bezpieczeństwo energetyczne nie sprowadza się do zapewnienia dostaw surowców. Potrzebne jest także dobre prawo służebności przesyłu 
– uważa notariusz.

Kryzys ukraiński wzbudził w naszym kraju uzasadnione zaniepokojenie. Przede wszystkim ze względu na konsekwencje natury politycznej, ale też, co nie mniej istotne, uzależnienie Polski od dostaw rosyjskich surowców energetycznych. Rozpoczęła się dyskusja o konieczności wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego. Nie pierwsza i zapewne nie ostatnia.

Warto pamiętać, że bezpieczeństwo energetyczne jest problemem złożonym i wielowymiarowym oraz że nie sprowadza się do zapewnienia dostaw surowców energetycznych. Jednym z jego aspektów jest obowiązujące w Polsce prawo, które od dawna wymaga działań adaptacyjnych i nowelizacyjnych, ponieważ obecne regulacje, dotyczące chociażby służebności przesyłu, nie umożliwiają przedsiębiorstwom energetycznym prowadzenia efektywnych modernizacji czy rozbudowy szeroko pojmowanych sieci energetycznych.

Nie wystarczy próba

Próby uporządkowania uregulowań służebności przesyłu były ostatnio podejmowane dwukrotnie. W lipcu 2012 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny i ustawy o gospodarce nieruchomościami przygotowany przez posłów Platformy Obywatelskiej i w październiku tego roku skierowany do pierwszego czytania. Prace legislacyjne zatrzymały się w czerwcu 2013 r. Projekt posłów PO w dużej mierze opiera się na rozwiązaniach rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9821

Wydanie: 9821

Spis treści
Zamów abonament