Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reforma na jałowym biegu

23 kwietnia 2014 | Rzecz o prawie | Andrzej Zalewski
źródło: materiały prasowe
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Formułowane pochopnie 
recepty na poprawę 
pracy biegłych mogą 
się okazać równie 
fatalne w skutkach 
jak likwidacja 
małych sądów 
– uważa biegły.

W dyskusji o biegłych sądowych najrzadziej zabierają głos najbardziej zainteresowani. Niestety, dyskusje oderwane są od realiów pracy biegłego, a formułowane pochopnie recepty mogą się okazać równie fatalne w skutkach jak likwidacja tzw. małych sądów.

Ani zmiana uregulowań proponowana przez resort sprawiedliwości, ani zwiększony nadzór i sankcje, ani łatwe diagnozy i rozwiązania w stylu tych proponowanych przez adwokata Nogala („Rzecz o Prawie" z 26 marca)  niewiele zmienią aktualny stan, niezależnie od trafności niektórych propozycji.

Z praktyki biegłego

Na kwestię organizacji współpracy z sądami warto spojrzeć z punktu widzenia biegłego – nieosiągalność wielu pozornie słusznych propozycji stanie się wtedy oczywista.

Trudno się nie zgodzić, że obieg informacji w trójkącie sąd–biegły–strony powinien zostać przyspieszony, w szczególności sąd powinien przestać pośredniczyć w wymianie korespondencji między biegłym a stronami postępowania, choć wymaga to zmian (niewielkich) w procedurze, w której to sąd decyduje o przeprowadzeniu dowodu z opinii biegłego, a nie strony postępowania.

Do banku propozycji dodam następującą: jeszcze większe przyspieszenie dałoby się uzyskać, gdyby korespondencja prowadzona była w formie elektronicznej, pełnomocnicy odbierali pocztę we wszystkich formach (w tym elektronicznej),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9821

Wydanie: 9821

Spis treści
Zamów abonament