Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opłata za przystanki bez podatku

01 grudnia 2015 | Administracja | Monika Pogroszewska
Janina 
Fornalik, doradca podatkowy 
i starszy menedżer 
w MDDP
źródło: materiały prasowe
Janina 
Fornalik, doradca podatkowy 
i starszy menedżer 
w MDDP

Pobierane przez zarząd dróg należności 
za korzystanie z przystanków komunikacyjnych, stanowiących własność miasta, mają charakter administracyjny 
i nie podlegają VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi rozstrzygnął w interpretacji z 4 listopada 2015 r. (IPTPP2/ 4512-509/15-2/IR) kwestię rozliczenia opłat za przystanki. Sprawa dotyczyła zarządu dróg, który jest jednostką organizacyjną miasta nieposiadającą osobowości prawnej, działającą jako jednostka budżetowa. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Przedmiotem jego działalności jest m.in. pobieranie opłat za korzystanie przez operatora i przewoźnika z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest miasto, oraz uzgadnianie zasad korzystania z przystanków.

Zarząd dróg zwrócił uwagę, że 1 marca 2011 r. weszła w życie ustawa o publicznym transporcie zbiorowym, której zapisy w art. 16 dają gminie możliwość pobierania opłat za korzystanie z należących do niej przystanków komunikacyjnych i dworców.

Rada miejska ustaliła w uchwale stawki opłat oraz warunki korzystania z przystanków. Opłaty te będą w całości przekazywane gminie. Zarząd dróg wprawdzie zawiera umowy z przewoźnikami, np. na jakich przystankach przewoźnik będzie się zatrzymywał i w jakim terminie uiszczał opłaty, jednak w zawieranych umowach strony zobowiązują się stosować opłaty w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10309

Wydanie: 10309

Spis treści
Zamów abonament