Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa forma współpracy gmin i powiatów

01 grudnia 2015 | Administracja | Michał Trociuk
Dzięki dodatkowym środkom z budżetu państwa, które na podstawie ustawy mogą zostać uzyskane dla związku metropolitalnego, istnieje szansa  na zwiększenie liczby pociągów i linii dowozowych lub też na obniżenie cen biletów
autor zdjęcia: Marta Bogacz
źródło: Fotorzepa
Dzięki dodatkowym środkom z budżetu państwa, które na podstawie ustawy mogą zostać uzyskane dla związku metropolitalnego, istnieje szansa na zwiększenie liczby pociągów i linii dowozowych lub też na obniżenie cen biletów
Michał Trociuk, 
aplikant adwokacki w FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz
źródło: materiały prasowe
Michał Trociuk, 
aplikant adwokacki w FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Związek metropolitalny będzie wykonywał zadania publiczne w zakresie kształtowania ładu przestrzennego i publicznego transportu zbiorowego na jego obszarze. A także organizował wspólną promocję zrzeszonych w nim samorządów.

Uchwalona 9 października 2015 r. ustawa o związkach metropolitalnych zawiera rozwiązania, które mogą mieć w przyszłości pozytywny wpływ na funkcjonowanie samorządów i jakość życia mieszkańców metropolii. Umożliwia bowiem sprawniejszą koordynację działań gmin i powiatów w kilku dziedzinach, przede wszystkim lepszą organizację transportu publicznego na obszarze metropolitalnym.

Jakie warunki trzeba spełnić

Ustawa stwarza możliwość powoływania związków metropolitalnych jako zrzeszeń jednostek samorządu terytorialnego położonych w obszarze metropolitalnym, czyli strefie oddziaływania miasta będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Strefa ta musi się charakteryzować istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, a także musi ją zamieszkiwać co najmniej 500 000 mieszkańców. Na etapie prac legislacyjnych Sejm odrzucił poprawkę Senatu zakładającą ustanowienie wymogu zamieszkiwania strefy oddziaływania metropolii przez 350 000 osób, w efekcie czego z ustawy może nie skorzystać kilka dużych miast, na przykład Białystok.

Granice poszczególnych obszarów metropolitalnych ustali Rada Ministrów w drodze rozporządzenia przez wskazanie gmin wchodzących w skład takich obszarów.

Ważne

Utworzenie związków metropolitalnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10309

Wydanie: 10309

Spis treści
Zamów abonament