Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Akt wiążący, choć wygasły

06 sierpnia 1994 | Gazeta | DP

Fundacja Helsińska edukuje

Akt wiążący, choć wygasły

Niedawne rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego w sprawie (III AZP 1/ 94) "o ważność i obowiązywanie" regulaminu wojskowego swym znaczeniem wychodzi daleko poza dosłowną treść zawartą w odpowiedzi na pytanie zadane przez rzecznika praw obywatelskich. Dotyka bowiem kwestii podziału władz i miejsca oraz roli w tym podziale, jaka przypada sądom. A to już jest kwestia konstytucyjna. Akty, które składają się obecnie na polską konstytucję (mała konstytucja, pozostawione w mocy fragmenty konstytucji z 1952 r. ), przewidują zaś trójpodział władz: na ustawodawczą, wykonawczą i sądową. Każdej z nich przypada własne miejsce i kompetencje, a to po to, by mogły się nawzajem "równoważyć i kontrolować".

Co to wszystko ma wspólnego z sygnalizowaną na wstępie uchwałą SN?

Było tak: w czerwcu 1992 r. stracił moc regulamin dyscyplinarny wojska -- bo nie wydano do tej daty regulaminu nowego, a ustawa z 17 października 1991 r. zmieniająca rozmaite zresztą przepisy "prawa wojskowego", przewidywała, że gdyby przez 6 miesięcy (od jej wydania) nie wydano nowych, wymaganych przez tę ustawę przepisów wykonawczych --...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 237

Spis treści
Zamów abonament