Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Galicyjski czerwony eksperyment

06 sierpnia 1994 | Plus Minus | MK

Galicyjski czerwony eksperyment

Nacierająca latem 1920 r. Armia Czerwona nie przygotowywała się do bezpośredniej okupacji zajmowanych obszarów. W Moskwie nie myślano również o aneksji zdobywanych ziem. W kierowniczym gronie Rosji Radzieckiej zapadła decyzja o utworzeniu Polskiej i Galicyjskiej Republiki Rad i dopiero wówczas -- przy zachowaniu jakichś pozorów -- całkowitym ich podporządkowaniu. Trudno powiedzieć, kto postanowił, iż Wschodnia Galicja nie stanie się częścią Ukrainy Radzieckiej i czy na to rozwiązanie wpłynęli polscy komuniści z Feliksem Dzierżyńskim, Julianem Marchlewskim i Feliksem Konem.

Takiej decyzji nie można odmówić politycznej zręczności. Znalazło się w niej bowiem uznanie dla polskiego żywiołu we Lwowie i na galicyjskiej prowincji oraz przeświadczenie o konieczności jego pozyskania lub neutralizacji.

Jeszcze w 1919 r. , a więc w czasie, gdy Armia Czerwona znajdowała się daleko na wschód od Zbrucza, Stanisławowa i Lwowa, w czerwonym Charkowie powstała specjalna grupa komunistów galicyjskich. Miała zostać wykorzystana w procesie formowania administracji w Galicji, po jej opanowaniu przez Armię Czerwoną. Poważnym problemem dla władz Ukrainy Radzieckiej był...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 237

Spis treści
Zamów abonament