Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko skarga do sądu pozwoli wspólnikowi uniknąć zapłaty

02 marca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Konrad Piłat

Zdaniem fiskusa wspólnik opuszczający spółkę cywilną musi zapłacić podatek od otrzymanego majątku, którego wartość przekracza wniesiony wkład. Nie przekonuje go fakt, że od osiągniętego dochodu wspólnicy na bieżąco odprowadzają podatek

Gdyby osoby zakładające spółkę wiedziały, jakie komplikacje wiążą się z jej opuszczeniem, być może nie zdecydowałyby się na działanie w tej formie. Problemy występują nie tylko w sytuacji, gdy pojawia się konflikt między wspólnikami. Opuszczenie spółki nie jest łatwe, nawet gdy osiągną oni porozumienie dotyczące wzajemnych rozliczeń. To dlatego, że wątpliwości budzą zasady opodatkowania majątku przekazanego w związku z opuszczeniem spółki.

Zwrot wkładu zwolniony

Z ustawy o PIT wynika jedynie, że odchodzący ze spółki osobowej wspólnik może bez podatku odzyskać wniesiony wcześniej wkład. Wynika to z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Niekorzystne interpretacje

Dużo większe problemy powstają przy przekazaniu przypadającej wspólnikowi części majątku wypracowanego przez spółkę. Zdaniem fiskusa są to przychody z praw majątkowych podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Oznacza to, że nawet jeśli ustępujący wspólnik rozlicza dochody z działalności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8256

Spis treści
Zamów abonament