Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zrobić z różnicą na podatku VAT, gdy kontrahent płaci w obcej walucie

02 marca 2009 | Dobra firma | Władysław Varga

W ustawie o VAT nie ma mowy o różnicach kursowych, to domena ustaw o PIT i o CIT. Jednak polskie firmy, które wystawiają faktury w walucie innej niż złoty, mogą mieć z tym sporo problemów, właśnie z powodu różnic.

Tymczasem w związku z usunięciem zasady walutowości z kodeksu cywilnego wielu przedsiębiorców może wybrać taki sposób rozliczenia z kontrahentami w Polsce.

Istotna zmiana...

Od 24 stycznia 2009 r. przedsiębiorcy mogą rozliczać się w obrocie krajowym w walutach obcych. Tego dnia weszła bowiem w życie nowelizacja kodeksu cywilnego z 23 października 2008 r., która usunęła zasadę walutowości, tj. regułę, że polski podmiot z kontrahentem krajowym powinien rozliczać się w złotych. Równocześnie uchylono art. 9 ust. 15 prawa dewizowego, znosząc w ten sposób obowiązek uzyskiwania zezwolenia dewizowego przez osoby uczestniczące w zawieraniu umów oraz dokonywaniu innych czynności prawnych, powodujących lub mogących powodować dokonywanie w kraju rozliczeń w walutach obcych, a także dokonujących w kraju takich rozliczeń.

...ale czy ułatwienie

Z finansowego i ekonomicznego punktu widzenia przejście na rozliczenia w euro lub innej walucie obcej często będzie miało sens. Przedsiębiorcy powinni jednak pamiętać, że taka zmiana może spowodować pewne komplikacje podatkowe, które należy mieć na uwadze przed podjęciem decyzji o zaproponowaniu krajowym kontrahentom zmiany waluty rozliczeń. Nie wiążą się one wyłącznie z podatkiem dochodowym, ale również z VAT, który pozornie z różnicami kursowymi ma mało wspólnego.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8256

Spis treści
Zamów abonament