Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O budowie dowiesz się, gdy... ją zobaczysz

02 marca 2009 | Nieruchomości, budownictwo | GB
Małgorzata Zamorska, radca prawny partner  w kancelarii bnt Neupert,  Zamorska & Partnerzy
źródło: Archiwum
Małgorzata Zamorska, radca prawny partner w kancelarii bnt Neupert, Zamorska & Partnerzy

Ci, którzy teraz są zwolennikami zwiększenia swobody budowania, za chwilę mogą być jej żarliwymi przeciwnikami – np. gdy po wybudowaniu przez nich domu ktoś po sąsiedzku postawi.... zakład produkcyjny lub magazyn. Na zgłoszenie, bez informowania o tym sąsiadów. Na to pozwala przyjęta przez Sejm nowelizacja prawa budowlanego

Rz: Jak pani ocenia przegłosowaną przez posłów nowelizację ustawy – Prawo budowlane: jest szansa na zmniejszenie biurokracji w procedurach budowlanych?

Małgorzata Zamorska: Ustawa została przyjęta bez rozgłosu. Nawet dla osób śledzących na bieżąco tematykę budowlaną trudno było ustalić aktualny stan prac legislacyjnych. Tymczasem o projekcie wielkich zmian mówiło się głośno od blisko dwóch lat. Dzięki uelastycznieniu prawa budowlanego miały znacząco spaść ceny nieruchomości, a to na skutek zwolnienia deweloperów z czasochłonnych i kapitałochłonnych procedur administracyjnych, poprzedzających rozpoczęcie robót budowlanych. Czas pokazał, że ceny spadły, ale nie z powodu zmian ustawowych, tylko na skutek mechanizmów rynkowych. A rewolucji w przepisach też nie widać.

Z czego zrezygnowano?

Daleko idące modyfikacje miały być wprowadzone nie tylko na etapie pozwoleń budowlanych. Przede wszystkim likwidacji miały ulec mocno krytykowane decyzje o warunkach zabudowy, tzw. wuzetki, a więc dokumenty określające dopuszczalne warunki zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Wuzetki miały być zastąpione zgodami urbanistycznymi i innymi elastycznymi formułami definiującymi możliwe zagospodarowanie nieruchomości. Na razie nowela zmiany te pomija. Można dziwić się temu rozwiązaniu. Nie ulega...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8256

Spis treści
Zamów abonament