Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gra o Giełdę Papierów Wartościowych

02 marca 2009 | Ekonomia | Beata Chomątowska Wojciech Iwaniuk
Wiceminister Skarbu Michał Chyczewski  (z lewej strony)  i prezes giełdy Ludwik Sobolewski
autor zdjęcia: Seweryn Sołtys
źródło: Fotorzepa
Wiceminister Skarbu Michał Chyczewski (z lewej strony) i prezes giełdy Ludwik Sobolewski

Zamieszanie wokół jednej z największych spółek przeznaczonych do prywatyzacji w 2009 r. Rada zastanawia się jakie kompetencje musi mieć prezes giełdy

Wybór szefa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie będzie jednym z ważniejszych konkursów na stanowiska kierownicze w spółkach Skarbu Państwa, bo w tym roku ma dojść do jej prywatyzacji. Przyjęta na początku roku przez resort skarbu nowa strategia zakłada sprzedaż spółki jednej z globalnych giełd. Minister skarbu Aleksander Grad podkreślał, że będzie to najważniejsza prywatyzacja od rozpoczęcia polskiej transformacji i wpłynie na cały rynek: domy maklerskie, banki, których biznes uzależniony jest od tego, jak działa GPW, a także przedsiębiorstwa, które będą szukać kapitału w Polsce.

Kadencja zarządu giełdy na czele z prezesem Ludwikiem Sobolewskim upływa w czerwcu. Następcy zostaną wyłonieni w konkursie, którego regulamin określa siedmioosobowa Rada Giełdy pełniąca w tej spółce rolę rady nadzorczej. W miniony czwartek zdecydowała, że wymogiem, jaki będą musieli spełnić kandydaci na przyszłego szefa GPW, jest trzyletni staż pracy na stanowisku kierowniczym. I nie byłoby w tym nic dziwnego – ot, banalny komunikat – gdyby nie kilka poprzedzających go zdarzeń.

Środa, tydzień wcześniej (18 luty). Rada giełdy po wyjątkowo burzliwych obradach przyjmuje uchwałę określającą kompetencje prezesa i członków przyszłego zarządu. Prezes – zgodnie z ustaleniami – ma się legitymować pięcioletnim stażem pracy w instytucjach finansowych nadzorowanych przez polskich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8256

Spis treści
Zamów abonament