Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lubelszczyzna potrzebuje współpracy

25 września 2009 | Środki unijne i Studiuj u najlepszych | Robert Horbaczewski
Tomasz Różniak
źródło: Rzeczpospolita
Tomasz Różniak

Rozmowa: Tomasz Różniak, prezes Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw w Lublinie, uhonorowany Europejską Nagrodą Obywatelską

Rz: Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw działa 15 lat. Ile projektów do tej pory zrealizowaliście?

Tomasz Różniak: To w sumie ponad 1200 różnych projektów i programów, spotkań i konferencji skierowanych do różnych grup społecznych. Zaczęliśmy od spotkań młodzieży, bo uznaliśmy, że Lubelszczyzna jest naturalnym miejscem do kontaktów ludzi ze wschodu i zachodu Europy. Ma też szanse stać się aktywnym pomostem między Unią Europejską i Europą Wschodnią ze względu na swoje położenie, kulturę i historię. Pierwsze spotkania dotyczyły nie tylko przyszłości Europy, ale także innych tematów, które interesują młodych ludzi, np. wspólnej historii, tradycji, kultury.

Zapewne nawiązane na początku kontakty procentują do dziś.

Zgadza się. W tej chwili w Europejskim Domu Spotkań w Nasutowie realizowany jest kolejny projekt polsko-ukraińsko-niemiecki na temat tego, czym jest obywatelskość. Młodzi z tych trzech krajów dyskutują o tym, jak ich pokolenie ma rozumieć aktywną postawę w życiu społecznym, porównują doświadczenia demokracji w tych trzech państwach.

Czy skupiacie się tylko na projektach skierowanych do młodzieży?

Fundacja cały czas się rozwijała. Obecnie działamy na pięciu płaszczyznach programowych. To wspomniana współpraca międzynarodowa młodzieży. To projekt „Akademia Złota 9”...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8431

Spis treści
Zamów abonament