Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niektórym pracownikom czas pracy liczymy od wyjścia z domu

15 października 2009 | Gazeta prawa i podatków | Łukasz Prasołek

Tak jest z serwisantem. Pracuje on od momentu, w którym opuszcza miejsce zamieszkania do chwili, gdy do niego wraca

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym do wykonywania pracy miejscu (art. 128 kodeksu pracy). Określa on więc granice, w jakich zatrudniony musi przebywać w miejscu wyznaczonym przez szefa, będąc gotowym do wykonywania zadań służbowych. Ich wskazanie nie przysparza kłopotów dla pracowników wykonujących pracę stale w siedzibie pracodawcy bądź w innym wyznaczonym miejscu, bo muszą być w firmie od – do, np. od 8 do 16. Odmiennie przedstawia się sytuacja z pracownikami mobilnymi, a więc kierowcami, serwisantami, przedstawicielami handlowymi czy montażystami. W ich przypadku trudno jest określić moment, w którym przystępują oni do pracy i kiedy ją kończą.

Między klientami

Wątpliwości z tym związane rozwiewa Sąd Najwyższy.

W wyroku z 3 grudnia 2008 r. uznał, że czas pracy pracownika mobilnego rozpoczyna się w momencie opuszczenia miejsca zamieszkania, a kończy w chwili powrotu do niego (I PK 107/08). Jego zdaniem, gdy pracodawca nie zapewnił przedstawicielowi handlowemu stałego miejsca pracy, a zadania pracownicze są w całości wykonywane w kooperujących z firmą placówkach handlowych znajdujących się na podległym pracownikowi obszarze, do których pracownik dojeżdża bezpośrednio z zajmowanego przez siebie mieszkania, czas pracy rozpoczyna się od wyjazdu z mieszkania, ponieważ od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8448

Spis treści
Zamów abonament