Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mussolini był brytyjskim agentem?

15 października 2009 | Druga strona | PZ
Benito Mussolini  w 1937 r.
źródło: AP
Benito Mussolini w 1937 r.

Na trop agenturalnej przeszłości Benita Mussoliniego wpadł brytyjski historyk Peter Martland. Kompromitujące włoskiego dyktatora papiery znalazł podczas kwerendy w archiwach służb specjalnych z czasów

I wojny światowej. Przyszły Duce w 1917 roku został zwerbowany przez brytyjskich szpiegów. Był to kluczowy moment wojny, gdy się wydawało, że ententa może ponieść klęskę. Z jej obozu odpadła Rosja, w której doszło do bolszewickiego przewrotu, co miało demoralizujący wpływ na robotników w Europie Zachodniej. Mussolini zaś był redaktorem socjalistycznej gazety „Il Popolo d’Italia” czytanej przez proletariat Mediolanu. Jego wyznaczone przez Londyn zadanie polegało na zachęcaniu Włochów do wytrwania w wojnie.

Za swoją pracę Mussolini pobierał wynagrodzenie w wysokości 100 funtów tygodniowo (odpowiadało to sile nabywczej dzisiejszych 5 tys. funtów, czyli około 20 – 25 tys. złotych). – Wielka Brytania w 1917 roku codziennie wydawała na prowadzenie wojny 4 miliony funtów. Pieniądze płacone Mussoliniemu były więc niewielką sumką – powiedział BBC Peter Martland. Na co Mussolini je wydawał?

– Na kobiety. Był znanym kobieciarzem – podkreślił historyk.

Brak okładki

Wydanie: 8448

Spis treści
Zamów abonament