Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa terminy ważne dla odpowiedzialności wspólników i członków zarządu

15 października 2009 | Dobra firma | Izabela Lewandowska

Urząd skarbowy ma stosunkowo niewiele czasu na wydanie decyzji przenoszącej odpowiedzialność za zaległości spółki na wspólnika spółki osobowej czy członka zarządu spółki kapitałowej

Prawo do wydania takiej decyzji przedawnia się tak samo, jak do wydania decyzji przeciwko innej osobie trzeciej, np. byłemu małżonkowi podatnika czy nabywcy jego przedsiębiorstwa.

Pięć lat na decyzję

Wydanie decyzji przenoszącej odpowiedzialność ze spółki na wspólnika czy członka zarządu jest niedopuszczalne, jeśli od końca roku podatkowego, w którym powstała zaległość podatkowa, upłynęło pięć lat (art. 118 § 1 op). Chodzi o pierwotną zaległość ciążącą na spółce jako podatniku, płatniku lub inkasencie, będącą przyczyną wydania decyzji wobec wspólnika lub członka zarządu jako osoby trzeciej.

Zaległość podatkowa to w myśl art. 51 op podatek niezapłacony w terminie płatności. Tak więc gdy chodzi o podatek dochodowy należny od spółki z o.o. za 2009 r., płatny w 2010 r., prawo do obciążenia członka zarządu obowiązkiem jego zapłaty przedawni się się z upływem 2015 r.

Za zaległość podatkową uważa się także niezapłaconą w terminie płatności:

- zaliczkę na podatek, w tym zaliczkę ustalaną w związku z określaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8448

Spis treści
Zamów abonament