Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stan wyjątkowy w Grecji?

30 lipca 2010 | Ekonomia | Danuta Walewska
Policja starła się wczoraj z kierowcami ciężarówek,  którzy protestują przeciw liberalizacji sektora transportowego
źródło: REUTERS
Policja starła się wczoraj z kierowcami ciężarówek, którzy protestują przeciw liberalizacji sektora transportowego

W kraju stanął transport, a w sklepach zaczęło brakować podstawowych towarów. Na wielu stacjach benzynowych brakuje paliwa. Do likwidacji blokad protestujących kierowców ciężarówek policja użyła gazu łzawiącego

Trwający od poniedziałku strajk, początkowo kierowców cystern transportujących paliwo, do których dołączyło ponad 30 tys. kierowców ciężarówek, oraz związane z nim blokady dróg skutecznie sparaliżowały kraj.

Rząd próbował rozwiązać spór z kierowcami na drodze negocjacji. Załamały się one jednak w środę wieczorem. Teraz minister finansów Jeorjos Papaconstantinou zarzeka się, że nie pozwoli, aby grupka kierowców trzymała resztę Greków jako zakładników. – Żadna grupa interesów nie może uzurpować sobie prawa do sparaliżowania kraju – mówił minister.

Przedstawiciele rządu ostrzegają, że w przypadku przedłużania strajku nie zawahają się przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Teoretycznie mogą to zrobić, jeśli w kraju toczą się działania zbrojne lub też został dotknięty katastrofą naturalną.

Na czoło problemów, z którymi borykają się Grecy, wysuwają się problemy z paliwem. Według informacji federacji właścicieli stacji paliw zbiorniki są puste w 80 proc. greckich stacji benzynowych. Do tych, które jeszcze mają zapasy, ustawiają się kilometrowe kolejki. Lada dzień staną zakłady przemysłowe, bo zaczyna brakować surowców do produkcji, braki w zaopatrzeniu odczuwają także szpitale.

Drogie licencje

Kierowcy protestują przeciwko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8687

Spis treści
Zamów abonament