Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Między historią a mitem

27 lipca 1996 | Nauka i Technika | KK

Najnowsze wyniki badań Troi

Między historią a mitem

Krzysztof Kowalski

Parys, syn króla Troi, porwał Piękną Helenę, żonę Menelaosa, władcy Sparty. Pobratymcy pospieszyli skrzywdzonemu z pomocą, ruszyli pod Troję. Wojna trwała dziesięć lat, zakończyła się klęską Trojan, rzezią ludności, pożogą miasta. Niedobitki pod wodzą Eneasza wywędrowały daleko na zachód, zakładając Rzym. Wydarzenia te stały się kanwą epopei "Iliada" powstałej w VIII wieku przed naszą erą.

Wierzyć Homerowi

W roku 1870 niemiecki kupiec Heinrich Schliemann, zafascynowany "Iliadą", rozkopał wzgórze Hissarlik po tureckiej stronie cieśniny Dardanele. Natrafił na imponujące mury, wydobył mnóstwo luksusowych przedmiotów ze złota: puchary, naszyjniki, diademy, broń. Był święcie przekonany, że odnalazł mityczny skarb króla Priama, władcy Troi.

Schliemann odnalazł Troję w dziecinnie prosty sposób. Jak niosła wieść gminna, wojna trojańska rozegrała się w pobliżu wioski Bournabaschi. Schliemann udał się tam w 1868. Na miejscu spotkał amerykańskiego wicekonsula Franka Calverta, także miłośnika starożytności, który wytłumaczył zapaleńcowi-amatorowi, że wznoszące się opodal wzgórze Hissarlik jest sztuczne, kryje ruiny starożytnej fortecy. Cóż nią mogło być, nad cieśniną Dardanele, jeśli nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 816

Spis treści
Zamów abonament