Deportacje: nadal wiele niewiadomych
Prosto ze Strasburga
Deportacje: nadal wiele niewiadomych
Marek Antoni Nowicki
Bardzo trudne do rozstrzygnięcia są sprawy dotyczące cudzoziemców mających stałe miejsce pobytu w innym kraju. Czy popełnienie przez nich przestępstw, i jakich, może spowodować wydanie nakazu deportacji? Kiedy taki nakaz jest ingerencją w prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego?
Kamel Boughanemi, urodzony w Tunezji w 1960 r. , jako ośmioletni chłopiec przybył do Francji. Tu mieszka cała jego rodzina i tu się urodziło ośmioro rodzeństwa, a także jego dziecko mające francuską matkę. Był wielokrotnie karany za włamania, uszkodzenie ciała i inne drobniejsze przestępstwa. W marcu 1988 r. minister spraw wewnętrznych wydał nakaz wydalenia, ponieważ jego obecność we Francji stwarza zagrożenie dla porządku publicznego. Nakaz wykonano w listopadzie 1988 r. , ale Boughanemi wrócił do Francji i przebywał tu nielegalnie.
W lutym 1991 r. minister spraw wewnętrznych nie zgodził się na cofnięcie nakazu wydalenia, a odwołania nie dały rezultatu. Został aresztowany za niepodporządkowanie się nakazowi wydalenia i skazany na trzy miesiące więzienia. W październiku 1994 r. deportowano go do Tunezji.
W skardze do Europejskiej Komisji Praw Człowieka Boughanemi zarzucił naruszenie art. 8 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta