Co decyduje o wysokości stawek
Jeśli prawo do rozporządzania towarem jak właściciel przeszło na nabywcę jeszcze w 2010 roku, to sprzedaż opodatkowana jest według stawek VAT wtedy obowiązujących
Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują nowe stawki VAT: 23 proc., 8 proc. i 5 proc. Niestety, w związku z tymi zmianami pojawił się problem, jaką stawkę należy stosować w okresie przejściowym.
Najpierw towar
Zacznijmy od najprostszej sytuacji. Załóżmy, że towar wydano kontrahentowi 30 grudnia 2010 r., a fakturę wystawiono 5 stycznia 2011 r. Wtedy nie ulega wątpliwości, że zastosowanie ma stawka stara, a więc obowiązująca w 2010 r.
Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 14a ustawy VAT w przypadku czynności, które zostały wykonane przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek obowiązujących w momencie jej wykonania.
PrzykładHurtownia 31 grudnia 2010 r. sprzedała 10 puszek farby.
Tego samego dnia towar został odebrany przez kontrahenta. Dział sprzedaży nie zdążył jednak zafakturować tej dostawy w 2010 r., fakturę wystawiono dopiero 3 stycznia 2011 r.
W takiej sytuacji obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 19 ustawy o VAT, powstanie w dniu wystawienia faktury, a więc 5 stycznia 2011 r. (w momencie gdy obowiązują już nowe stawki).
Czynność została jednak wykonana 31 grudnia 2010 r. (a więc w starym stanie prawnym). Zastosowanie ma jeszcze stara stawka VAT. Podatnik powinien więc na fakturze wystawionej 5 stycznia 2010
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta