Małe sądy działają dziś bardzo sprawnie
Najmniejsze ośrodki sądowe w Polsce niepokoją się, że zostaną zlikwidowane. Ich obawy podzielają samorządowcy i parlamentarzyści
Ministerstwo Sprawiedliwości uspokaja, że w jego planach chodzi przede wszystkim o stworzenie ram prawnych pozwalających na elastyczne zmiany struktury sądów, jej racjonalizację w celu właściwego, a najlepiej optymalnego wykorzystania sędziów i urzędników sądowych. Ministerstwo nie podaje jednak mapy sądów do likwidacji. Stąd duży niepokój lokalnych władz.
Samorządy bronią
Samorządowcy i parlamentarzyści z Lubelszczyzny protestują przeciwko planom likwidacji wydziałów pracy i gospodarczego w Chełmie, Białej Podlaskiej i Puławach.
Lubelscy samorządowcy obawiają się, że przekazanie spraw pracowniczych nowemu Sądowi Rejonowemu Lublin-Wschód z siedzibą w Świdniku ograniczy prawa obywateli do sądu. Kumulacja w jednym sądzie zawiłych spraw pracowniczych z całego okręgu obniży sprawność ich rozpatrywania, a najszybciej spowoduje ich przewlekłość. Zwiększy to koszty państwa. Byłe miasta wojewódzkie obawiają się też, że likwidacja sądów przyczyni się do degradacji części miast.
Choć Piotr Kluz, wiceminister sprawiedliwości, na początku stycznia zaprzeczył (odpowiadając na interpelację posła Zbigniewa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta