Kara umowna: z VAT czy bez
O wysokości dodatkowej zapłaty z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania decydują strony kontraktu
Czy mój kontrahent słusznie liczy kary umowne od kwoty brutto, tj. z VAT? – pyta czytelnik. – Moim zdaniem powinny być one liczone od kwoty netto, tj. bez VAT. W umowie jest zapis o wynagrodzeniu z wyszczególnieniem określonej kwoty plus 22 proc. VAT.
Jeżeli nawet kara umowna jest liczona jako określony procent wynagrodzenia, to i tak strony powinny zastrzec ją precyzyjnie. Z pewnością VAT jest należnością publicznoprawną, którą wykonawca jest zobowiązany odprowadzić do urzędu skarbowego.
Należy jednak pamiętać, że kara umowna jest instytucją całkiem odrębną od wynagrodzenia. To, od jakiej kwoty ma być liczona, powinno zostać jednoznacznie ustalone. W przeciwnym razie spór może skończyć się w sądzie. Nie powinno mieć znaczenia to, jak strony umówiły się co do wysokości wynagrodzenia za wykonanie usługi.
Niezależnie od wysokości szkody
Co więcej, zastrzeżona kara umowna przysługuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta