Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniej do OFE, co z emeryturą?

25 stycznia 2011 | Ekonomia | Katarzyna Ostrowska
Rządowe wyliczenia są oparte na optymistycznych założeniach tempa wzrostu PKB.
źródło: Rzeczpospolita
Rządowe wyliczenia są oparte na optymistycznych założeniach tempa wzrostu PKB.

Rząd przesłał do konsultacji społecznych projekt zmian w systemie emerytalnym. Proponuje zmniejszenie składki przekazywanej do funduszy, wyższe limity dotyczące inwestycji OFE w akcje i nową ulgę podatkową dla oszczędzających dodatkowo na starość. Na zmianach skorzysta głównie budżet państwa – wskazują ekonomiści

– Wprowadzenie zmian pozwoli zmniejszyć skalę emisji długu i potrzeb finansowych budżetu oraz wprowadzi zachęty do dodatkowego oszczędzania – tak o powodach zmian w systemie emerytalnym mówił wczoraj Michał Boni, szef doradców strategicznych premiera. Dzięki zmianom spadek potrzeb pożyczkowych budżetu w latach 2011 – 2020 ma wynieść ok. 234 mld zł.

Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC zwraca uwagę, że przyjęcie zmian proponowanych przez rząd zmniejszy deficyt budżetowy oraz przyrost tzw. jawnego długu publicznego. - Zwiększy się za to tzw. dług ukryty, bo pojawią się nowe zobowiązania w ZUS - podkreśla.

- Gdybym nie miał 100-proc. przekonania, że efektem proponowanych przez nas zmian jest większe bezpieczeństwo emerytów, a nie mniejsze, to bym nie podejmował tej decyzji - bronił wczoraj w Gdańsku rządowego planu premier Donald Tusk. Z zaprezentowanych przez Boniego wyliczeń wynika, że dzięki zmianom nieznacznie wzrośnie wysokość emerytur.

Co proponuje rząd:

1.Trwałe zmniejszenie składki do OFE

Składka do OFE zmniejszy się od kwietnia z 7,3 do 2,3 proc. Od 2013 r. ma rosnąć, by docelowo od 2017 r. wynieść 3,5 proc. pensji ubezpieczonych. Więcej pieniędzy będzie za to trafiać do ZUS na nowe konto. – Pieniądze gromadzone na subkoncie w ZUS będą waloryzowane według średniego wzrostu PKB z ubiegłych pięciu lat (waloryzacja nie może być ujemna). Przyniesie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8835

Spis treści
Zamów abonament