Ochrona danych a ryzyko korupcji
Umożliwienie instytucjom obowiązanym, np. bankom, nadawania podwyższonego poziomu ryzyka polskim VIP-om zwiększyłoby poziom bezpieczeństwa finansowego – uważa prawnik pracujący w instytucji finansowej, członek Izby Adwokackiej w Warszawie
Znowelizowana 25 czerwca 2009 r. i obowiązująca od 22 października 2009 r. roku ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 46, poz. 276, dalej: ustawa) implementowała dyrektywę 2005/60/WE w sprawie przeciwdziałania korzystaniu z systemu finansowego w celu prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu (dalej: dyrektywa).
Dyrektywa i ustawa posługują się pojęciem „osoba zajmująca eksponowane stanowisko polityczne” (potocznie: PEP od angielskiego Politically Exposed Person).
Według dyrektywy
Preambuła do dyrektywy wyjaśnia, dlaczego w stosunku do takich osób powinny być stosowane szczególne zasady: „stosunki gospodarcze z osobami, które zajmują lub zajmowały ważne stanowiska publiczne, szczególnie z krajów, gdzie szerzy się korupcja (…) mogą narazić sektor finansowy na poważne ryzyko utraty wiarygodności lub ryzyko prawne. Międzynarodowe wysiłki na rzecz walki z korupcją uzasadniają zwrócenie większej uwagi na tego typu przypadki oraz stosowanie ogółu standardowych zasad identyfikacji klienta w stosunku do osób na eksponowanych stanowiskach politycznych na szczeblu krajowym, zaś wzmocnionych zasad identyfikacji klienta w stosunku do osób na eksponowanych stanowiskach politycznych zamieszkujących w innych państwach członkowskich lub państwach trzecich” (pkt 25 preambuły)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta