Euro 2012: stolica będzie rozkopana
Gdańsk, Poznań i Wrocław planują w 2011 r. kończyć inwestycje. Stolica na ME będzie rozgrzebana. Jest też jedynym miastem, w którym stadion zamieni się w biurowiec
,
Na Pałacu Kultury rozbłyśnie dziś napis: „500 dni do Euro”. Prezydenci czterech miast organizatorów w towarzystwie przedstawicieli PZPN oraz spółek PL.2012 i Euro 2012 prężyli wczoraj inwestycyjne muskuły. Jak na tle innych miast wypada Warszawa? Organizatorzy Euro 2012 nie muszą martwić się o Stadion Narodowy i Lotnisko Chopina. Za oba odpowiada rząd, a nie miasto.
Prowizorka przy Stadionie
Budowany przez Narodowe Centrum Sportu kosztem 1,9 mld zł Stadion Narodowy na 55 tys. widzów już góruje nad Pragą. Władze miasta twierdzą, że wspomagają rząd w inwestycjach wokół stadionu.
– Na Stadionie Narodowym nie ma już Jarmarku Europa. Kupcy przenieśli się na Marywilską – mówi wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. – Trwa przebudowa Wybrzeża Szczecińskiego. W tym roku Tramwaje Warszawskie zmodernizują tory na Targowej i w al. Zielenieckiej – wylicza.
Oficjele niechętnie wspominają o tym, że wokół stadionu nie powstaną planowane centra konferencyjne, hotele i hale sportowe. Zamiast tego NCS szykuje się do kolejnej prowizorki: zamiany terenu po bazarze w tymczasowy parking dla kibiców.
Według dyrektora turnieju Euro 2012 Adama Olkowicza, kilka dni po mistrzostwach nowe stadiony zostaną przekazane użytkownikom. W przypadku trzech miast będą to kluby piłkarskie: Lechia Gdańsk, Lech Poznań i Śląsk Wrocław....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta