Ceny transferowe a wspólne przedsięwzięcia
Ceny transferowe a wspólne przedsięwzięcia
Mieczysław Godzisz
W ostatnim artykule ("Rzeczpospolita" z 10 lipca 1996 r. ), traktującym o typowych transakcjach odbywających się w ramach przedsiębiorstw wielonarodowych (PW) oraz o wzmożonym ostatnio zainteresowaniu polskich władz skarbowych tymi transakcjami, omówiono przede wszystkim typowe transakcje o charakterze niematerialnym, czyli świadczenie usług, udostępnianie znaku towarowego lub licencji, udostępnianie know-how itp.
Zainteresowanie tymi transakcjami wynikało bezpośrednio z opublikowania przez ministra finansów w maju br. wytycznych w sprawie określania sposobu i trybu ustalania dochodów w drodze oszacowania (wytyczne) . Mają one być narzędziem metodologicznym, przy użyciuktórego władze skarbowe będą mogły bardziej obiektywnie i skutecznie badać zasadność cen ustalanych w transakcjach międzynarodowych między podmiotami powiązanymi i odpowiednio te ceny korygować dla celów podatkowych w razie powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że ustalone ceny nie odzwierciedlają warunków wolnej konkurencji, a więc ich wysokość wynika prawdopodobnie z przesłanek innych niż ekonomiczne. Ceny ustalane przez PW niezgodnie z zasadami wolnorynkowymi stanowią w świetle wytycznych przejaw nagannych praktyk, z którymi władze skarbowe są obowiązane walczyć. W ostatnim artykule oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta