Informacje
Informacje
Narady w partiach koalicji przed kolejną rundą negocjacji
SdRP: postawa partnera grozi destabilizacją PSL: za konstruktywnym wotum nieufności
Liderzy Socjaldemokracji RP podczas niedzielnej konferencji prasowej podtrzymali swoje stanowisko dotyczące trybu rekonstrukcji rządu, obstając przy tym, że nowych ministrów powinien powoływać prezydent na wniosek premiera. Jerzy Szmajdziński, przewodniczący Klubu SLD, uważa, że nie ma ani politycznych, ani prawnych powodów, by zmiany w rządzie przeprowadzać w drodze konstruktywnego wotum nieufności. Taki tryb zmian -- jego zdaniem -- oznaczałby destabilizację całej administracji państwowej.
Zdaniem Józefa Oleksego, przewodniczącego SdRP, powołanie nowego gabinetu w drodze konstruktywnego wotum nieufności zagrozi skuteczności w dalszym działaniu koalicyjnych rządów. Oleksy uważa, że koncepcja PSL jest przesadna z punktu widzenia procedur, pierwszego października bowiem powinno być powołanych tylko dwóch ministrów, z których najważniejszy jest minister skarbu. Pozostałe zmiany zostaną przeprowadzone w styczniu.
Jerzy Szmajdziński dodał, że konsekwencje uchwalenia wotum nieufności -- na przykład zmiany na szczeblu wojewódzkim -- zdestabilizowałyby całą administrację państwową. Ponadto -- zgodnie z rozumowaniem PSL -- przed styczniem przyszłego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta