Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Syndyk a zobowiązania podatkowe

26 sierpnia 1996 | Prawo | AK

Syndyk a zobowiązania podatkowe

Andrzej Kelner

Ogłoszenie upadłości powoduje daleko idące zmiany w stosunkach prawnofinansowych (i nie tylko) upadłego podmiotu. Zmiany te regulują przepisy prawa upadłościowego jako przepisy lex specialis. Mają one moc bezwzględnie obowiązującą. Jako takie wpływają modyfikująco na ukształtowane dotychczas (do ogłoszenia upadłości) stosunki wzajemne, w tym zobowiązaniowo-finansowe.

Prawo upadłościowe jest też lex specialis do ustawy o zobowiązaniach podatkowych, w tym do jej art. 27, który m. in. stwierdza: "Jeżeli wpłata dotyczy zaległości podatkowej, z wpłaconej kwoty pokrywa się również odsetki za zwłokę należne od zapłaconej kwoty zaległości" (zdanie drugie) .

Na tle powyższego unormowania powstają rozbieżności w stosunku do nieterminowo (u) regulowanych zobowiązań podatkowych dotyczących okresów po ogłoszeniu upadłości. Urzędy skarbowe, z którymi zarówno ja, jak i wielu moich kolegów (syndyków) ma do czynienia, w podobnych sytuacjach stosują dyspozycję art. 27 zdanie drugie bez niezbędnej modyfikacji wynikającej ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 841

Spis treści
Zamów abonament