Koniec kłopotów
Koniec kłopotów
Dla kalifornijskiej firmy Apple, produkującej komputery Macintosh, rok 1996 oznaczał ciąg niepowodzeń i straty dochodów liczące ponad 700 mln dolarów. Wielu obserwatorów rynku komputerowego słysząc informacje o kłopotach finansowych firmy i planowanej restrukturyzacji od razu spisało ją na straty.
Upadek Apple oznaczałby koniec legendy firmy założonej przez dwóch inżynierów, którzy w garażu stworzyli najbardziej innowacyjny system porozumiewania się z komputerem osobistym -- za pomocą myszy i "okienek", włączony następnie do projektu nowego komputera o nazwie Macintosh.
Obserwatorzy jeszcze niecały rok temu przewidywali dwa scenariusze wydarzeń. Jeden optymistyczny -- Apple pozostanie na rynku, ale tylko jako niewielki dostawca produktów niszowych, oraz wariant drugi -- cała firma będzie musiała upaść, przygnieciona przewagą platformy Wintel, czyli systemu operacyjnego Windows działającego na komputerach z procesorami Intela. Spodziewano się równeż przejęcia Apple przez jeden z wielkich japońskich koncernów elektronicznych. Niepokojące wiadomości o kłopotach finansowych wpłynęły także na zmniejszenie liczby sprzedanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta