Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeden kraj, dwie gospodarki

26 sierpnia 1996 | Ekonomia | FG JB

Chiny

Jeden kraj, dwie gospodarki

Problem potężnego chińskiego sektora państwowego jest tylko marginalnie wspominany na forum publicznym i w dyskusjach między politykami. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój firm prywatnych w tym kraju, ta obojętność jest częściowo usprawiedliwiona. Jednak pytanie, jak długo dwie odrębne gospodarki będą mogły istnieć obok siebie pozostaje podstawowym problemem współczesnych Chin.

W ostatnich latach reforma sektora państwowego jest przeprowadzana według dwóch podstawowych modeli. W Niemczech prywatyzacja i przebudowa firm odziedziczonych po b. NRD rozpoczęła się zaraz po zjednoczeniu i postępowała bardzo szybko, przede wszystkim dzięki woli politycznej władz w Bonn i ogromnym środkom finansowym, jakie zostały na ten cel przeznaczone. W Chinach zdecydowano się na całkowicie odmienne postępowanie. Restrukturyzacja sektora państwowego jest odkładana możliwie jak najdłużej, mimo że gospodarka rozwija się szybko, a reformy rynkowe sięgają wszystkich dziedzin chińskiego życia gospodarczego. Zdaniem obserwatorów, skoro w tak sprzyjających okolicznościach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 841

Spis treści
Zamów abonament