Problemy z ustawą o najmie i dodatkach
Pytania czytelników
Problemy z ustawą o najmie i dodatkach
Reagując na zainteresowanie czytelników, publikujemy serię odpowiedzi na pytania dotyczące ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych z 2 lipca 1994 r. (Dz. U. nr 105, poz. 509) .
Lokale byłych dozorców
Krystyna K. , Warszawa: Czy w świetle art. 56 ust. 1 ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych wnajem na czas nieokreślony przekształcają się wszystkie umowy zawarte z dozorcami na podstawie decyzji administracyjnych, bez względu na to, czy stosunek pracy trwa czy ustał? Czy można opróżnić lokal funkcyjny zajmowany przez dozorcę, który pracę porzucił przed wejściem w życie ustawy? Czy z dozorcami, którzy przeszli na emeryturę, należy zawrzeć umowę, czy uznać, że automatycznie przekształciła się ona w najem na czas nieokreślony?
* Najem nawiązany na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale lokalu dozorcy na czas wykonywania przez niego obowiązków w danym budynku stał się od 12 listopada 1994 r. , czyli z dniem wejścia w życie ustawy, najmem umownym zawartym na czas nie oznaczony. Zgodnie z art. 56 ust. 2 ustawy do 31 grudnia 2004 r. czynsz za lokal, którego najem nawiązany został we wskazany wyżej sposób, ustala się zgodnie z przepisami o czynszu regulowanym.
Jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta