Niepełnosprawny z krótszą dniówką i dodatkową przerwą
7 godzin na dobę i 35 tygodniowo – tyle przez najbliższe osiem miesięcy może pracować osoba ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności
Dziś na prośbę czytelników omawiamy podstawowe zasady czasu pracy niepełnosprawnych. Interesuje ich głównie to, jak liczyć wymiar czasu pracy dla tej grupy zawodowej oraz w jakich systemach czasu pracy mogą pracować.
Zanim przejdziemy do szczegółów, przypominamy, że od 1 stycznia br. obowiązuje znowelizowana ustawa z 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2010 r. nr 214, poz. 1407 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji). Wprowadziła ona wiele zmian, w tym do przepisów o czasie pracy tej grupy zawodowej.
Przewiduje m.in., że wszystkie osoby niepełnosprawne, także o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mają pracować 8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu. Krócej, tj. maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu, tylko wtedy, gdy lekarz (przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną) wyda zaświadczenie potwierdzające, że skrócone normy czasu pracy są niezbędne.
Zmiany są zatem zasadnicze, bo obecnie krótszy czas pracy jest dla wskazanych niepełnosprawnych normą. To na dłuższą ich pracę lekarz wydaje zgodę. Za kilka miesięcy będzie zatem odwrotnie. Za kilka miesięcy, bo znowelizowane przepisy dotyczące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta