Jak założyć biuro podróży
Działalność agenta turystycznego sprowadza się do sprzedawania imprez organizowanych przez inne podmioty gospodarcze
Pod powszechnie używanym terminem „biuro podróży” kryją się dwa rodzaje podmiotów: organizator turystyki – przedsiębiorca organizujący imprezę turystyczną, i agent turystyczny – przedsiębiorca, którego działalność polega na stałym pośredniczeniu w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych na rzecz organizatorów turystyki mających zezwolenia w kraju lub na rzecz innych usługodawców mających siedzibę w kraju.
Procedurę zakładania i funkcjonowania biur podróży określa ustawa z 29 sierpnia 1997 o usługach turystycznych.
Biuro podróży w pełnym tego słowa znaczeniu to organizator turystyki. Przygotowuje imprezę turystyczną, na która składają się co najmniej dwie usługi turystyczne tworzące jednolity program i objęte wspólną ceną, jeżeli usługi te obejmują nocleg lub trwają ponad 24 godziny albo jeżeli program przewiduje zmianę miejsca pobytu.
Natomiast działalność agenta turystycznego (tzw. agencje turystyczne) jest ograniczona do sprzedawania imprez turystycznych organizowanych przez inne podmioty.
Na zlecenie klientów
Założenie biura podróży przez osobę fizyczną wymaga oczywiście zarejestrowania działalności gospodarczej we właściwym urzędzie gminy/urzędzie miasta, zgodnie z procedurą określoną w ustawie z 19 listopada 1999 Prawo działalności gospodarczej (chyba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta