Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie rzucamy Polsce kłód pod nogi

10 maja 2011 | Świat | Jerzy Haszczyński
Cornelia Pieper: Traktat trzeba bardziej wypełnić życiem
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Cornelia Pieper: Traktat trzeba bardziej wypełnić życiem

Tyle dobrego się dzieje w stosunkach z Polską. Po co podnosić problemy – mówi wiceszefowa MSZ RFN

Rz: Przyjechała pani do Warszawy 6 maja, w dniu, w któ- rym media polskie omawiały dwie niemiłe sprawy w stosunkach polsko-niemieckich. Rosjanie zakończyli budowę gazociągu Nord Stream do Niemiec, co utrudni rozwój portu w Świnoujściu. Na dodatek miało dojść do podpi- sania deklaracji polsko-niemieckiego okrągłego stołu oceniającej 20-lecie traktatu między naszymi krajami, ale nie doszło. Zacznijmy od Świnoujścia. Czy nie będzie się mogło rozwijać, przyjmować w przyszłości statków o większym zanurzeniu?

Cornelia Pieper: Rurociąg nie zaszkodzi portowi w Świnoujściu. Ustaliliśmy w nego- cjacjach z Polakami, że gazociąg na dnie Bałtyku nie może utrudniać dostępu do polskich portów. Jeżeli Polska w przyszłości zdecyduje się stworzyć warunki do tego, by statki o głębokości zanurzenia 15 m wpływały do portu przez północny tor podejściowy, to uwzględnione zostanie postanowienie zawarte w zezwoleniu Federal- nego Urzędu Żeglugi i Hydrologii. Być może w związku z tym wszczęte zostanie nowe postępowanie mające na celu uzyskanie zezwolenia na inny przebieg rurociągu lub głębsze jego położenie. W tym momencie nie widzę tego problemu. Sądzę, że w Polsce obawy są przesadzone. Niemcy nie mają żadnego interesu w tym, by rzucać Polsce kłody pod nogi, utrudniać jej rozwój gospodarczy. Odnosimy wspólne korzyści z wymiany gospodarczej i rozwoju infrastruktury.

Ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8923

Spis treści
Zamów abonament