Jak Paryż patrzy na Polskę
Francja, obawiając się, że poszerzenie Unii Europejskiej może przyczynić się do wzrostu znaczenia Niemiec, dość wstrzemięźliwie wypowiada się za szybkim przyjęciem nowych członków
Jak Paryż patrzy na Polskę
Piotr Kasznia z Paryża
Jakie miejsce zajmuje Polska w polityce zagranicznej Francji pod rządami Jacques'aChiraca? Mimo częstych deklaracji francuskich polityków o przyjaźni i dużym znaczeniu stosunków między obydwoma krajami Paryż dużo mniej entuzjastycznie niż np. Stany Zjednoczone i Niemcy podchodzi do przyjęcia Polski i pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej do Unii Europejskiej i do NATO. Postawa taka jest konsekwencją zarówno globalnej wizji francuskiej polityki zagranicznej prezydenta, jak i zmian sytuacji na kontynencie europejskim po upadku bloku komunistycznego. Chodzi zwłaszcza o stosunki Francji z Niemcami i z Rosją.
Jak wynika z deklaracji Chiraca, jego główną ambicją w polityce zagranicznej jest przywrócenie Francji mocarstwowej roli, którą posiadała za czasów de Gaulle'ai którą, zdaniem prezydenta, utraciła pod rządami Francois Mitterranda. Gaullizm Chiraca ma być jednak "gaullizmem odmłodzonym", czyli przystosowanym do nowych realiów geopolitycznych.
Politolodzy francuscy są często zdania, że Francja w największym stopniu skorzystała na układzie jałtańskim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta