Łączność wymykająca się prognozom
GSM i przyszłość ruchomej telefonii
Łączność wymykająca się prognozom
Potencjału, jaki tkwi w telefonii komórkowej, nie dostrzegła początkowo nawet firma, która ją wynalazła, trudno się więc dziwić, że rozwój przenośnych telefonów ciągle wymyka się prognozom. Wszelkie oczekiwania przekroczył rozwój analogowej telefonii komórkowej, teraz to samo dzieje się, i to z jeszcze większym natężeniem, zcyfrową generacją "komórek" -- przede wszystkim z GSM. Wkrótce polscy użytkownicy dołączą do wielomilionowej rzeszy korzystających z cyfrowych telefonów w blisko 90 krajach. Pod względem technicznym dwie sieci GSM w Polsce nie będą praktycznie niczym różnić się od tych funkcjonujących w świecie. Na spełnienie nadziei dotyczących niskich cen aparatów, kosztów rozmów, szerokiej dostępności -- jakie się łączy z tym systemem telefonii, trzeba będzie jeszcze poczekać.
Sądząc z informacji, jakie docierały przed oficjalnym uruchomieniem polskich sieci, cyfrowe komórki nie będą od razu "telefonami dla każdego". Trzeba jednak wierzyć, że zmieniać się to będzie pod wpływem konkurencji (działać będą trzy sieci, łącznie z dotychczasową Centertelu) i w miarę realizacji planów obu operatorów, którzy chcą zdobyć w ciągu najbliższych 4--5 lat po około milion klientów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta