Po połączeniu przedsiębiorstw
Ważne dla samorządu załogi
Po połączeniu przedsiębiorstw
Tadeusz B. Jaworski
Łączenie przedsiębiorstw państwowych występuje w praktyce gospodarczej znacznie rzadziej niż ich podział. Wynika to zogólnej tendencji do dekoncentracji organizacji gospodarczych, tworzenia mniejszych, prężnych i bardziej operatywnych struktur zdolnych szybciej przystosowywać się do wymagań gospodarki rynkowej.
Podział przedsiębiorstw jest bardziej wyczerpująco potraktowany zarówno w ustawie z 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (dalej ustawa o p. p. ), jak i w wydanych na jej podstawie rozporządzeniach. Nie nastręcza też większych trudności w poprawnym przeprowadzeniu postępowania i w podziale mienia dzielonego przedsiębiorstwa. Nie jest tak wyczerpująco potraktowany sposób i tryb postępowania przy łączeniu przedsiębiorstw. W szczególności nie w pełni jednoznaczna jest sytuacja organów przedsiębiorstw podlegających łączeniu. I nie ma tu znaczenia, czy łączone przedsiębiorstwa państwowe mają wspólny organ założycielski czy też podporządkowane są różnym organom.
Z art. 18 ust. 1 ustawy o p. p. wynika, że połączenie przedsiębiorstw zarządza organ założycielski z własnej inicjatywy, za zgodą rad pracowniczych przedsiębiorstw podlegających połączeniu, bądź na wniosek rad pracowniczych. Według dyspozycji ustawy o p....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta