Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef nie zabroni kontaktu z mediami

20 lipca 2011 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Pracodawca nie może zakazać udzielenia wywiadu swojemu pracownikowi. Krytyka organizacji pracy jest bowiem dozwolona. Oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej formy

Wyznaczenie w firmie osoby odpowiedzialnej za kontakty z mediami nie powoduje, że inni podwładni tracą prawo do udzielenia informacji dziennikarzowi. Bezskuteczne jest również wprowadzenie do regulaminów pracy postanowień zakazujących udzielania wywiadów.

Krytyka jest dozwolona...

Co więcej rzeczywiste blokowanie wypowiedzi pracownika może wiązać się z odpowiedzialnością karną pracodawcy. Osoba, która utrudnia lub tłumi krytykę prasową, podlega karze grzywny lub ograniczenia wolności (art. 44 prawa prasowego; DzU z 1984 r. nr 5, poz. 24 ze zm.).

Na straży wolności słowa stoi Konstytucja RP, która w art. 54 ust. 1 mówi, że każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Rozwinięcie tej zasady znalazło się w art. 5 prawa prasowego. Zgodnie z nim każdy obywatel, zgodnie z zasadą wolności słowa i prawem do krytyki, może udzielać informacji prasie. Co więcej nikt  nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8983

Spis treści
Zamów abonament