Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przewodnik po polskim kinie

30 września 1996 | Kultura | MS

Od "ABC miłości" po "Żywot Mateusza"

Przewodnik po polskim kinie

Gdy wejdziemy do dużej księgarni np. w Paryżu, Londynie czy Sztokholmie i poprosimy o wskazanie półki z wydawnictwami poświęconymi kinu, to księgarz wskaże nam cały dział, którego regały uginają się pod ciężarem książek i albumów. Bowiem co roku ukazują się ich tam setki. Od kilkutomowych encyklopedii, historii poszczególnych kinematografii i grubych leksykonów układanych według wszelkich możliwych kluczy (np. reżyserów, aktorów, filmów, gatunków kina, teoretycznych rozważań na temat języka filmowego) po popularne monografie artystów, scenariusze, bądź utwory, które przeniesiono kiedyś na ekran.

Książki o filmie, nawet te adresowane do bardzo elitarnego kręgu odbiorców, opłaca się tam wydawać. Są

chętnie kupowane

nie tylko przez liczne grono kolekcjonerów, ale i przez tysiące zwykłych widzów, którzy swe wrażenia z sali kinowej czy ekranu telewizora pragną skonfrontować z literackim pierwowzorem albo poznać życiorys ulubionego artysty.

Polski kinoman czy pisujący o filmie dziennikarz jest w sytuacji bez porównania trudniejszej. Przez wiele lat dla policzenia książek poświęconych kinu wydanych w danym roku wystarczyło palców obu rąk. I były to w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 873

Spis treści
Zamów abonament