Przez rurę w świat
Zanim strzeli
Przez rurę w świat
"Wielka rura", którą gaz z półwyspu Jamał pobiegnie do Europy Zachodniej, już pęka, dokładnie jej złącza spawane, zanim oddana została do eksploatacji. Stale manganowe, z których jest wykonana, mają od czasu do czasu skłonności do wyzwalania kruchych pęknięć. Polski wynalazek, metoda WIT polegająca na nie niszczącym badaniu jakości materiałów taką skłonność wykrywa i daje możliwość eliminacji wadliwych miejsc, w tym przypadku elementów gazociągu, już na "starcie". -- Rzecz w tym, aby zanim zakopiemy głęboko w ziemi grubą rurę, uprzednio można było ją zbadać -- mówi dr Józef Stefanowicz, twórca metody WIT.
Inżynierowie z Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Rurociągów twierdzą, że w 30 proc. spoin są pęknięcia. Złe spawanie rur będzie grozić wybuchami gazu. Tę wiadomość o stanie technicznym budowanego wielkiego gazociągu podała prasa poznańska, powołując się także na wyniki badań ekspertów z Holandii. Poznański "Energopol" zaprzecza, ale przyznaje, że mogą zdarzać się przypadki pękania spawów, ale ich zdaniem "jest to rzecz naturalna i natychmiast naprawiana" -- podał "Głos Wielkopolski". Otóż nie wszyscy tak uważają.
Kto da 100 procent gwarancji
Skłonność do kruchego pękania materiału, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta