Uczucie, na którym można budować
Jeśli Unia Europejska ma mieć przed sobą przyszłość, należy gruntownie przeanalizować sposób, w jaki jest rządzona. Myślę, że ewolucja zjednoczonej Europy mogłaby wrócić na dobre tory, gdyby Konferencja Międzyrządowa zwołała Zgromadzenie Konstytucyjne.
Uczucie, na którym można budować
George Soros
Pusto brzmią dzisiaj obietnice polityczne Maastrichtu. Dlaczego? Unia Europejska nie funkcjonuje jak należy, ponieważ jest stowarzyszeniem państw, a państwa na pierwszym miejscu zawsze stawiają swe własne interesy. Porozumienia działają skutecznie tam, gdzie przekazanie uprawnień państw uregulowane jest traktatem, np. o Wspólnym Rynku, aczkolwiek nawet w sferze gospodarczej, czyli pierwszym filarze Maastrichtu, konieczność koordynowania polityki fiskalnej przez rządy stanowi zagrożenie dla wspólnej waluty. Drugi i trzeci filar Maastrichtu -- wspólną politykę zagraniczną i wewnętrzną -- całkowicie pozostawiono uzgodnieniom miedzyrządowym. Tymczasem współpraca między rządami się nie układa.
Proces uzgodnień międzyrządowych, który już dziś idzie opornie, po poszerzeniu Unii wogóle straci skuteczność. Oto przykład: kraj sprawujący przewodnictwo zmienia się na zasadzie rotacji co sześć miesięcy. Po poszerzeniu miną lata całe, zanim przewodnictwo znajdzie się w rękach małych krajów, takich jak Luksemburg czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta