Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo pierwokupu a prawo pierwszeństwa

30 września 1996 | Prawo | TG

Prawo pierwokupu a prawo pierwszeństwa

Tomasz Gołębiowski

Artykuł jest próbą usystematyzowania kilku pojęć powszechnie używanych w języku prawniczym, a określających -- najogólniej rzecz ujmując -- prawo pierwszeństwa do nabycia udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego. Chodzi w szczególności o próbę rozgraniczenia pojęciowego terminów: "prawo pierwokupu", "prawo pierwszeństwa" i "prawo poboru", które ze względu na funkcjonalne podobieństwo określanych za ich pomocą instytucji prawnych stwarzają możliwość ich bezzasadnego, jak będę się starał dalej wykazać, utożsamiania lub mylenia. Kilka słów poświęcić też należy terminowi "prawo opcji", który zyskał ostatnio na znaczeniu szczególnie w odniesieniu do transakcji giełdowych.

U podłoża zaprezentowanych niżej przemyśleń legły dwa, świadomie przyjęte przez autora, założenia:

1. Analizy dokonałem, przyjmując za punkt odniesienia system polskiego prawa cywilnego i handlowego, mając świadomość, że na gruncie innych systemów prawnych omawiane pojęcia mają odmienny charakter prawny.

2. Prezentowana analiza jest jedynie próbą porównawczego zestawienia i usystematyzowania pojęć, a być może również propozycją przyjęcia pewnej konwencji terminologicznej, nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 873

Spis treści
Zamów abonament