Kto przetnie gordyjski węzeł waloryzacji
Podwyżkę emerytur i rent przeprowadzano niezgodnie z ustawą
Kto przetnie gordyjski węzeł waloryzacji
Inetta Jędrasik-Jankowska
Autorka artykułu dowodzi, że w praktyce od 1992 r. dokonano zmiany mechanizmu waloryzacji emerytur i rent na całkiem inny niż zapisany w ustawie z 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent. Oznacza to, że przez kilka lat dokonywano pozaustawowej podwyżki świadczeń. Jeśli to prawda, to kto dziś ośmieli się przeciąć ten gordyjski węzeł?
Ustawa z 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent (Dz. U. nr 104, poz. 450 z późn. zm. ) ustaliła mechanizm waloryzacji świadczeń ubezpieczeniowych. Zgodnie z jej art. 17 ust. 1 emerytury i renty podlegają waloryzacji okresowej, gdy wskaźnik wzrostu kwoty przeciętnego wynagrodzenia w stosunku do kwoty takiego wynagrodzenia w kwartale, w którym została ostatnio przeprowadzona waloryzacja, przekracza określony procent (obecnie 110 proc. ). Ustalenie nowej wysokości świadczenia następuje w wyniku pomnożenia kwoty bazowej (obecnie 94 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia w kwartale kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji) przez indywidualny wskaźnik wysokości świadczenia (który wyraża relację kwoty świadczenia do kwoty bazowej, od której zostało obliczone) . Nowa wysokość świadczenia obowiązuje od pierwszego dnia trzeciego miesiąca kwartału...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta