BIK to nie jest to samo co BIG
Znaleźć się w rejestrze biura informacji kredytowej to żadna ujma. Gorzej, gdy informacje o osobie lub firmie trafią do biura informacji gospodarczej
Takie pojęcia, jak: krajowy rejestr dłużników, biuro informacji kredytowej lub biuro informacji gospodarczej, bywają stosowane wymiennie. Dla niektórych wiążą się wyłącznie z czarną listą dłużników, czyli osób lub instytucji, które zaciągnęły zobowiązania i nie chcą lub nie mogą ich spełnić w ustalonym terminie.
Przykładowo zaciągnęły kredyt lub pożyczkę bądź nabyły nowy telewizor, korzystając ze sprzedaży ratalnej, i teraz nie są w stanie regulować rat. Tak może być także w wypadku korzystania z niektórych usług, np. związanych z dostarczaniem mediów i przejazdami, kiedy usługobiorca nie płaci w terminie rachunków.
Jednak należy wyraźnie zaznaczyć, że biuro informacji kredytowej i biuro informacji gospodarczej (które może m.in. prowadzić rejestr dłużników) to zupełnie różne instytucje. Już na początku warto podkreślić, że szczególnie biura informacji kredytowej nie należy utożsamiać z listą niewiarygodnych pożyczko- lub kredytobiorców. Zatem czym różnią się te instytucje?
Tylko dla banków
Jeden z czytelników, kwestionując wysokość rachunków, popadł w konflikt z operatorem świadczącym na jego rzecz pewne usługi. W konsekwencji nie płacił tych rachunków i zastanawia się, czy firma będzie go mogła wpisać do rejestru dłużników biura informacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta