Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Demokratyczny kapitalizm

07 października 1996 | Kraj | JS

Oferta Unii Wolności

Demokratyczny kapitalizm

Przed drugą turą wyborów prezydenckich Unia Wolności udzielając poparcia Lechowi Wałęsie, świadoma różnic dzielących środowiska dawnej opozycji i ruchu "Solidarności", wyraziła wolę współpracy z ugrupowaniami postsolidarnościowymi. Oferta dotyczyć miała także wyborów parlamentarnych, a wynikała z konstatacji, iż polityczne rozbicie posierpniowego obozu reform wywodzącego się z "Solidarności" umożliwiło powrót do władzy sił dawnego reżimu.

Obóz reform biorąc w 1989 roku odpowiedzialność za losy kraju podjął zasadnicze reformy ustrojowe i gospodarcze, których fundamentami stały się suwerenność Polski, wolności obywatelskie, odbudowa wolnego rynku i samorządu terytorialnego. Koalicja SLD -- PSL dochodząc do władzy pod hasłami kwestionującymi istotę zmian zatrzymała Polskę w połowie drogi.

Alternatywa dla dawnego układu

Oferta Unii wynikała także z przekonania o możliwości porozumienia na rzecz reform między tymi wszystkimi, którzy wspólnie budowali III Rzeczpospolitą w okresie rządów Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego i Hanny Suchockiej.

To doświadczenie dawało nadzieję na zbudowanie skutecznej alternatywy dla postkomunistycznego układu będącego u władzy od 1993 roku.

Z achowując...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 879

Spis treści
Zamów abonament