Maratończycy kosmosu
Jak mięśnie i kości człowieka zniosą podróż na Marsa?
Maratończycy kosmosu
Gdy rosyjscy kosmonauci powracają z długich misji badawczych na orbicie okołoziemskiej, opuszczają statek kosmiczny na noszach. Tak właśnie eksperci i lekarze amerykańskiej agencji lotów kosmicznych NA-SA chcieli przywitać na Ziemi 53-letnią Shannon Lucid, po jej rekordowym pobycie w kosmosie. Amerykanka przeszła jednak o własnych siłach do czekającego na nią pojazdu i dopiero tam ułożyła się na rozkładanym łóżku.
Shannon Lucid, z zawodu biochemik, jest obecnie dla NASA cennym podarunkiem medycznym. Spędziła 188 dni w stanie nieważkości w krążącej na orbicie okołoziemskiej rosyjskiej stacji kosmicznej Mir. Dłużej niż jakikolwiek amerykański astronauta i oczywiście dłużej niż jakakolwiek kobieta na świecie.
Jej organizm zawiera dziś bezmiar tajemnic do zbadania. Ich całkowite wyjaśnienie może dać odpowiedź na dręczącą naukowców zagadkę, w jaki sposób ludzie potrafią adoptować się do życia w przestrzeni kosmicznej. Jest to pytanie numer jeden przed podjęciem podróży mieszkańca Ziemi do tak odległych planet jak Mars, położony od nas w odległości 34, 6 mln mil. Przypuszcza się, że odległość tę w obie strony człowiek w pojeździe kosmicznym musiałby pokonać w czasie około dwóch lat. Podróż ta pozostaje jednak w sferze fantazji, zanim naukowcy nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta