Awantura o spłacanie kredytów mieszkaniowych
Rzecznik praw obywatelskich skarży ustawę do Trybunału Konstytucyjnego
Awantura o spłacanie kredytów mieszkaniowych
Niedawno rzecznik praw obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego art. 11 ustawy z 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych. Z mocy wspomnianego przepisu niektórym spółdzielcom, dotychczas korzystającym z preferencyjnego sposobu spłacania kredytu mieszkaniowego, znacznie wzrosły spłaty.
Problem stał się tematem audycji telewizyjnej, w relacjach prasowych najczęściej bywa kwitowany stwierdzeniem, iż ludzi skrzywdzono. Czy istotnie? Warto przyjrzeć się tej sprawie, w której nie sposób uniknąć, niestety, pewnych rachunków, a te fotogeniczne na ogół nie są.
Trochę historii
Spółdzielczość mieszkaniowa od lat korzystała z preferencji kredytowych. Najpierw przyznawano na budownictwo spółdzielcze kredyty nie oprocentowane, z sześćdziesięcioletnim okresem spłaty, potem czas spłaty skrócono do lat 40, a kredyty oprocentowano na poziomie początkowo 1, potem 3 proc. rocznie. W grudniu 1988 roku rozporządzeniem Rady Ministrów wprowadzono zasadę, że spółdzielnie mieszkaniowe będą spłacały kredyty przez 40 lat. Roczna spłata miała wynosić 1 proc. aktualnej wartości mieszkania typu lokatorskiego i 2 proc. wartości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta