Odmładzanie promów kosmicznych
Prywatyzacja, modernizacja niektórych rozwiązań z lat 60. i 70.
Odmładzanie promów kosmicznych
Cała flota, a więc 4 amerykańskie promy kosmiczne poddawane są gruntownej modernizacji. Będą używane jeszcze w następnym wieku -- jak się szacuje do roku 2020 -- zanim zastąpią ją nowej generacji pojazdy, które przygotowuje koncern Lockheed Martin. Przebudowa promów jest koniecznością wynikającą nie tylko z ich długiej dotychczasowej eksploatacji. Przed końcem przyszłego roku wahadłowce zaczną wykonywać swe najtrudniejsze zadanie -- wynosić w kosmos elementy międzynarodowej stacji kosmicznej. Ponieważ przed kilku dniami program lotów promowych został sprywatyzowany, modernizacją zajmie się teraz konsorcjum United Space Alliance, które podpisało z NASA kontrakt o wartości 7 mld dolarów na eksploatację wahadłowców.
Cała operacja to nie rutynowe zabiegi -- przeglądy techniczne, bieżące remonty, ale przekonstruowywanie zasadniczych układów: napędu, elektronicznych systemów nawigacji i telekomunikacji, a także zewnętrznych zbiorników paliwa i elementów poszycia kadłuba. To wszystko ma uzasadnienie techniczne, gdyż np. niektóre systemy elektroniczne są już dość leciwe, zważywszy że były "krzykiem techniki", ale w latach 60. i 70. Dotyczy to komputerów nawigacyjnych, sprzętu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta