Syndrom próchnicy butelkowej
W Polsce nawet u dzieci, które ukończyły zaledwie 6 miesięcy, wyżynają się zęby zaatakowane próchnicą
Syndrom próchnicy butelkowej
Polacy wciąż nagminnie nie dbają o higienę jamy ustnej. Według prof. Janusza Piekarczyka, prezesa Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, na skutek próchnicy polskie dzieci przedwcześnie tracą często zęby mleczne. Nieprawidłowo wyrastają im stałe zęby, powstają wady zgryzu, co odbija się na ich zdrowiu. Jest to niepokojące, bo od ponad 5 lat dostępne są w kraju wszystkie niezbędne środki do higieny jamy ustnej. Mimo to profilaktyka próchnicy wciąż niedostatecznie jest przestrzegana, zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.
Z myślą o tym PTS zorganizowało "Tydzień Pełnego Uśmiechu", na zakończenie którego odbędzie się jutro konferencja naukowa poświęcona higienie jamy ustrnej. -- Chcemy, by każdy Polak wiedział, jak duża jest jej rola w zachowaniu zdrowia -- twierdzi prof. Maria Wierzbicka z Akademii Medycznej w Warszawie, krajowy konsultant ds. stomatologii. Próchnica nadal jest w Polsce głównym schorzeniem jamy ustnej. Często występują choroby przyzębia, które również powodują utratę zębów, a także uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej i wady zgryzowo-zębowe (nabyte lub wrodzone) . Ich powodem na ogół jest właśnie brak należytej higieny jamy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta