Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Renta emigranta i orzeczenia Trybunału

07 października 1996 | Prawo | JK

W Sądzie Apelacyjnym

Renta emigranta i orzeczenia Trybunału

Prawo ubezpieczeń społecznych jest chyba najczęściej zmieniane, przez co nie staje się ani jaśniejsze, ani bardziej proste, lecz zwykle komplikuje się jeszcze bardziej. Mało kto jest w stanie nadążyć za tymi zmianami.

Edmund Ł. , 66-letni murarz opłacający rzemieślnicze składki na ZUS, również ich nie śledził. Także wtedy, gdy po uzyskaniu renty inwalidzkiej II grupy zaprzestał pracy zawodowej. Ponieważ po kilku latach wyjechał do krewnych w Niemczech, ZUS zawiesił wypłatę jego świadczenia.

W 1994 r. Edmund Ł. wystąpił do ZUS o transfer jego renty do Niemiec, jednak spotkał się z odmową. Decyzja w tej sprawie nosząca datę 29 czerwca 1994 r. poparta została argumentem nie do zbicia: polskoniemiecka umowa dotycząca ubezpieczeń społecznych nie przewiduje transferu rent rzemieślniczych.

To samo stwierdziły sądy pierwszej i drugiej instancji.

Tymczasem przepisy dotyczące świadczeń z ubezpieczenia społecznego dla osób, które wyjechały za granicę, były przedmiotem zainteresowania Trybunału Konstytucyjnego. W orzeczeniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 879

Spis treści
Zamów abonament